Telefon : 0 531 467 79 66 | Email : info@sismix.gen.trTarih: 2.6.2016

Açık Alan Serinletme önemi

 

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde bunaltıcı sıcaklar yaşayacağımız en büyük sorun olmakta. Dış mekanlar cafeler, pastaneler, restoranlar gibi bir çok alanda işletme sahipleri misafirlerinin daha rahat edebilmesi için açık alan serinletme sistemlerini araştırmaya başladı.

 

Açık Alan Serinletme Sistemlerinin Çalışma Prensibi

 

Geniş alanları sıcak yaz günlerinde serinletmenin artık bir yöntemi var. Açık alan serinletme sistemleri ile geniş teraslar, bahçeler daha yaşanılabilir bir hal almakta.

Açık alan serinletme sistemlerinin çalışma prensibi suyu buharlaştırarak ortamı daha serin bir hale getirmek diyebiliriz. Dünyanın bir çok ülkesinde yıllardır kullanılan bu sistem sayesinde mekanlar daha düşük enerji ve daha az maliyet ile serinletilmektedir.

Açık alan serinletme sistemlerinin çalışma sıklığı ayarlanabilmektedir. Kullanıcı ne kadar süre ile suyun buharlaştırılması gerektiğini ayarlayabilir.

Açık hava serinletme sistemleri su kesilmesi durumlarında motorun korunmaya alındığı mekanizmalar içerir.

Oluşan su taneleri mikron büyüklüğünde zerreciklerden oluşur. Bu zerrelerin oluşumunu sağlayan basınç pompalarıdır. Açık alan serinletme sistemlerinin bu prensibi sayesinde oluşan mikron büyüklüğündeki damlalar sıcaklığın etkisi ile buharlaşır.

Açık Hava Serinletmesi Zararlı Mı?

Cafe, Restoran, Kır Bahçeleri gibi bir çok mekanda tercih edilen açık alan serinletmeleri uzun süredir ülkemizde de kullanılmaktadır.

Yaşam alanlarında uygulanan bu serinletme yönteminin insan sağlığına hiçbir zararı bulunmamaktadır. Açık hava serinletme sistemleri ekolojik bir yapıya sahip olduğundan tamamen doğal ve zararsız bir yapı içerir.

Bu sayede açık alan serinletme sistemi sayesinde su buharlaşırken sanki sabah serinliği yaşanıyormuş gibi bir his verir.